element

یکی از مهمترین دغدغه‌های کشورهای توسعه یافته در دوران معاصر داشتن فضای شهری زیبا و تاثیرگذار است. به همین جهت استفاده از المان‌های شهری در بسیاری از کشورها رواج یافته است. از آنجایی که المان های شهری از عناصر مهم در زیباسازی شهر هستند. دانش شهرسازی در ایجاد فضای شهری مناسب به کمک شهرداری‌ها می‌آید. و  یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگر در دهه‌های اخیر استفاده از المان‌های شهری پرمحتوا است.

علاوه بر زیبایی، از دیگر کاربردهای المان‌های شهری می‌توان به هویت بخشی این المان‌ها به شهرها و مناطقی که المان‌ها در آنجا قرار می‌گیرند نام برد. بسیاری از المان‌های شهری بیانگر تاریخ و تمدن مناطق خاص، مذهب‌ها و ریشه‌های افراد در آن مناطق هستند. به همین جهت این المان‌ها در تثبیت هویت یک منطقه در ذهن گردشگران نقش به سزایی دارند.

در ادامه به انواع المان‌های شهری و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم.

المان‌های شهری نمایشی

المان‌های نمایشی المان‌هایی هستند که دارای ساختارهای هندسی و تعادلی هستند. و فقط افراد خاصی با این المان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. این نوع از المان‌های شهری صرفا جنبه هنری و نمایشی دارد و کمتر در سطح شهر از آن‌ها استفاده می‌شود. این المان‌ها معمولا در گالری‌ها و نمایشگاه‌های خاص با مخاطب خاص استفاده می‌شوند. در این المان‌ها از حجم‌های هندسی مختلف و صفحات تخت استفاده می‌شوند که به ایجاد تعادل منجر می‌شوند و در نتیجه این تعادل بصری و هنری مورد پسند گروه خاصی از افراد جامعه می‌باشد.

element

المان‌های شهری بیانی

المان‌های بیانی دقیقا همان المان‌هایی هستند که بصورت عام در سطح شهرها قرار میگیرند. و همانطور که از اسمشان پیداست بیانگر مفاهیمی قابل درک برای عموم انسان‌ها هستند. جنبه عمیق هنری این المان‌ها کمتر از المان‌های نمایشی است و بیشتر جنبه زیبایی شناختی و بیانی دارند. این المان‌ها ممکن است معرف تاریخ، فرهنگ، نمادها و یا جغرافیای یک منطقه باشند و معمولا در سطح شهرها و میادین کاربردهای بسیاری دارند. طراحی و ساخت این المان‌ها به گونه‌ایست که بتوانند با مخاطب عامی که سررشته‌ای از هنر و مفاهیم انتزاعی ندارند ارتباط برقرار کند. در نتیجه این موضوع محبوبیت این المان را در بین شهرداری‌ها و مهندسین شهرسازی بالا می‌برد.

element

المان‌های شهری عملکردی

برخلاف دو نوع المان بالا که جنبه زیبایی شناسی و هنری داشتند، تمرکز این نوع المان بر کاربردی بودن و قابلیت استفاده آن است. در نتیجه عنصر عملکرد محدودیت‌هایی را برای طراحان و سازندگان این نوع المان‌ها ایجاد میکند. زیرا یک المان درصورتی کاربردی است که اصول و قوانین زیستی انسان‌ها و استانداردهای طراحی را به درستی رعایت کرده‌ باشد. از انواع مختلف این المان‌ها می‌توان باجه‌های تلفن، ایستگاه‌های اتوبوس، دکه‌های روزنامه و … اشاره کرد. این نوع المان‌ها علاوه بر زیبایی باید برای استفاده توسط انسان مناسب نیز باشند. در بسیاری از شهرهای مدرن، این نوع المان‌ها تلفیق بسیار زیبایی از عناصر زیبایی شناختی و طراحی اصولی است که به زیبایی دو چندان شهرها کمک می‌کند.

کاکتوسکده مفتخر به همکاری با شهرداری گنبد و ساخت بسیاری از المان‌های شهری در گنبد و شهرهای اطراف می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *