soil

خاک و انواع آن ( خاک گلدان و خاک باغچه)

اگر به زمینی که بر روی آن قدک کی‌گذارید توجه کنید، از پیچیدگی و متنوع بودن آن حیرت می‌کنید. خاکها از نظر مواد تشکیل‌دهنده، ترکیبات و ساختار با هم تفاوت دارند. هر نوع از خاک برای کار بخصوصی مناسب است. بطور مثال خاکی که برای سفالگری مناسب است، برای کشاورزی و کاشت گل و گیاه و به عنوان خاک گلدان مناسب نیست و برعکس. هرچه دانهٔ خاک ریزتر باشد، آب بیشتری را به خود جذب می‌کند که این خصوصیت برای کار‌های ساختمان‌سازی مناسب نیست.

بطور کلی خاک خوب و حد واسط از دانه‌های ریز و درشت تشکیل یافته‌است. تشکیل خاک‌ها به گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات زنده و … بستگی دارد. خاک ترکیبی از مواد آلی و غیرآلی روی سطح زمین است که می‌تواند محیطی مناسب برای رشد گیاهان فراهم کند. خاک ابتدا به کندی به صورت سنگ تشکیل می شود و بعد بر اثر فرسایش در نزدیکی سطح زمین به صورت ذرات ریز در می آید. خاک از لایه‌های افقی متمایز و مشخصی تشکیل شده است. لایه‌های بالاتر غنی از مواد آلی هستند و لایه‌های سنگی زیرین، سنگ پوشش یا سنگ بستر است. انواع بسیار مختلفی از خاک‌ها وجود دارد و هر یک مشخصه‌های بی‌همتایی از نظر رنگ، بافت، ساختمان و محتویات دارند. عمق خاک هم متفاوت است. نوع خاک یک منطقه، نوع گیاهانی که می توانند در آن رشد کنند را تعیین می‌کند.

 خاک گلدان

خاک گلدان که در داخل آن گل‌های فصلی فضای آزاد کاشته می شود با خاک باغچه کمی متفاوت است. خاک گلدان باید از نظر بافت در حد متوسط باشد. سبک بودن و خلل و فرج داشتن خاک گلدان به این منظور است که آب به راحتی درون آن حرکت کند و به تمام ریشه آب برسد. البته این منافذ باید به اندازه‌ای باشند که مقداری از رطوبت را جذب خاک کرده و همه آن از خاک خارج نشود. اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می‌شود و با آبیاری هیچ منفذی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند و اصطلاحا ریشه میگندد.

مخلوط مناسب خاک گلدان باید ترکیبی از خاک مرغوب باغچه، شن شیرین شسته شده، کود دامی پوسیده، خاکبرگ پوسیده یا ورمی کمپوست باشد. برای برخی گلهای گلدانی می‌توان از تورب یا کوکوپیت یا پرلیت استفاده نمود. برخی گلهای زینتی که در گلدان کاشته می‌شوند مانند کاکتوسها و ساکولنت‌ها و برخی گیاهان پیازی نیاز به خاک سبک دارند. خاک گلدان‌ها می‌تواند مقداری آب نگه دارد و اجازه عبور هوا به درون خود را نیز بدهد، همچنین از میکروارگانیسم ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است، را هم حفظ کند. به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت یا کمپوست خانگی استفاده می‌کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می کنند.

soil

خاک باغچه

خاک باغچه برای گلکاری باید دارای زهکشی مناسب، حاصلخیز و دارای مواد آلی مناسب، بدون بذر و قطعات علفهای هرز، دارای بافت و ساختمان مناسب باشد.خاک باغچه باید تا عمق حداقل ۵۰ سانتی متری حاصلخیز با بافت مناسب باشد. اگر خاک باغچه رسی و سنگین باشد باید به آن ماسه یا شن شسته و شیرین، خاکبرگ، کود دامی پوسیده اضافه کرد تا اصلاح شود. قبل از کاشت گل در باغچه حتما خاک را تا عمق حداقل ۳۰ سانتی متری با بیل کند و شخم زد تا در کاهش علفهای هرز، مخلوط کردن کود دامی پوسیده و برگ‌ها یا خاک، از بین رفتن آفات، هوا دهی به ریشه موثر باشد.

زمان مناسب کند و کوب باغچه در اواخر فصل پاییز بوده و رطوبت خاک در حد متوسط باشد در غیر اینصورت خاک باغچه بصورت کلوخه در خواهد آمد. خاک‌های دارای مواد آلی عموما دارای رنگ تیره قهوه ای و سیاه و خاکهای بدون مواد آلی دارای رنگ روشن می باشند. خاک‌های آهکی و گچی دارای رنگ سفید یا کرم باز هستند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید انواع خاک با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *