seed

بذر چیست؟

از لحاظ گیاه‌شناسی، بذر تخمک رسیده و باروری است که توان رشد و تبدیل شدن به یک گیاه بالغ را دارد. .  بذر معمولا با نام تخم گیاه شناخته می شود. درواقع قسمتی از گیاه است که برای تولید مثل استفاده می‌شود. در کشاورزی به هر قسمت از گیاه که بتواند همان گیاه را تولید کند بذر گفته می‌شود. با کاشت، یا گرده افشانی آن توسط حشرات یا باد، امکان رویش گیاه فراهم می‌شود. رومیان قدیم بذر را رب‌النوع یا الهه زراعت می‌دانستند.

برای داشتن محیطی شاد و فرح بخش، کاشت بذرها یک راه اقتصادی و به صرفه است. و معمولا نتیجه حاصل، موجب رضایت افراد می‌شود. کاشت و نگهداری گیاهان در محیط پیرامونمان، علاوه بر بوجود آوردن محیط زیبا و جذاب، موجب کاهش استرس و افسردگی و افزایش شادابی می‌شود. همچنین وجود گیاهان در محیط، موجب کاهش آلاینده‌های هوا می‌شود و باعث می‌شود هوای پاک‌تر و تمیزتری تنفس کنید.

انواع بذر

بذرهای گل‌های زینتی،درختان،کاکتوس‌ها، چمن و ساکولنت‌ها انواع بذر هستند. که تمام این شاخه‌ها خود به اجزای فرعی تقسیم می‌شوند. از مهم‌ترین آنها میتوان به انواع گل‌های رونده و بونسای اشاره کرد که حالت ترئینی در محیط منزل و محیط بیرون مثل باغچه یا باغ دارد. با کاشت بذر در منزل، شما لذت بزرگ شدن گیاه را از لحظه کاشت تا به بار نشستن و گل دادن خواهید داشت. و این امر موجب افزایش رضایت شما از زندگی و شادابی می‌شود. بذرها قابلیت کاشت در محیط آپارتمان، بالکن، باغچه و باغ دارد.

seed

در هنگام خرید بذر باید به مواردی توجه کرد که در ادامه تعدادی از آن‌ها را آورده‌ایم:

قوه نامیه:

قوه یا قدرت نامیه به حفظ توانایی بذرها در جوانه زدن گفته می‌شود. برخی از دانه‌ها مانند کاکتوس قابلیت این رادارند که تا چندین سال قدرت سبز شدن داشته باشند. اما برخی از دانه‌ها قوه نامیه خود را زود از دست می‌دهند. بنابراین در هنگام خرید باید به قوه نامیه آن‌ها توجه داشت.

درصد جوانه زدن:

از نکات مهمی که باید در هنگام خرید بذر به آن توجه داشت، در صد جوانه زدن است. در شرایط ایده‌آل در کشتی که رطوبت، دما و نور به خوبی رعایت شده باشد، باید حداقل 80 درصد از بذرها جوانه بزنند.

خالص بودن بذر:

یکی از عوامل مهم در کشت خوب، خالص بودن است. این بدان معنا است که بذرها بصورت ترکیبی کهنه یا نو نباشند. خالص بودن باعث می‌شود تا کیفیت زراعی بالا برود و محصول یکدست‌تر بهتری رویش کند.

تمیزی بذر:

بذرهای موردنظر شما باید کاملاً تمیز باشند و یا شکسته و آلوده به مواد شیمیایی نباشند. آن‌ها باید عاری از هرگونه بیماری و اختلالات فیزیولوژیکی، عاری از هرگونه خا ک و سنگریزه، عاری از دانه‌های علف هرز و عاری از هرگونه حشرات باشند. زیرا در غیر این‌صورت باعث آسیب رساندن به محصول نهایی شما و همچنین نابودی آن‌ها می‌شود.

برای مشاوره بیشتر درباره نحوه کشت و یا خرید انواع بذر با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *